Türkiye'nin Askeri Haberleri

MSÜ Harp Okulu ile Astsubay MYO Arasındaki Fark Nedir?

0 40

MSÜ Harp Okulu ile Astsubay MYO Arasında Ne Fark Vardır?

 

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), 669 sayılı, 31 Temmuz 2016 tarihli Kanun kapsamında kuruldu. Harp Akademileri Kanunu da bu kanunla yürürlükten kaldırılarak Astsubay Hazırlama Okulları, Askeri Liseler ve Harp Akademiler kapatıldı.

Harp Okulu adayların 4 yıl eğitim gördüğü lisans programıdır. Harbiyeler mezun olduktan sonra ‘subay diploması’ alırlar. Ayrıca kendilerine bitirdikleri bölümün lisans diploması verilir.

Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı ise Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş kişiler arasından seçilir. Subaylar devlet memuru sınıfında yer alır.

KHO’ndan mezun olduktan sonra maaş almaya başlarlar. Eğitim ve dinlenme amacıyla, yalnızca TSK personellerine hizmet verilen özel ve yerel eğitim merkezlerinden yararlanabilirler. Orduevleri; konforu, kolay ulaşılabilir konumu, ekonomik olanakları ve sosyal tesisleriyle TSK mensuplarına hizmet sunmaktadır. Her subay OYAK (Ordu Yardımlaşma Kurumu) üyesidir.

Astsubay Meslek Yüksekokulu Olanakları

Astsubay Meslek Yüksekokulu, önlisans programıdır, iki yıllık eğitim verir. Akademik ve askeri eğitimini bitiren Astsubay MYO’lulara Astsubay Çavuş rütbesi verilir. Bu kişiler öğrenim gördüğü programa yönelik Ön lisans diploması alırlar. Bir de Muvazzaf Astsubaylık diploması kazanırlar.

Mezun olduktan sonra TSK gibi seçkin bir kurumda çalışmaya ve düzenli gelir elde etmeye başlarlar.

Misafirhanelerden, lojmanlardan, yazlık ve kışlık eğitim tesislerinden, ordu evlerinden aileleriyle birlikte faydalanabilirler. Emekli sandığına tâbî olurlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli imkânlarından hem kendileri, hem de aileleri istifade eder. Sağlık bakımından, günümüz şartlarına ve Türkiye standartlarına göre, en iyi sağlık olanaklarından yararlanabilirler.

Personellerin aileleri, imkânlar dâhilinde, sunulan sosyal aktivite avantajlarından faydalanır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir ►  2021 MSÜ Psikomotor Tecrübeleri 1

Meslek Yüksekokulları ve Harp Okulları

Meslek yüksekokulları:

  • Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu
  • Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu
  • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu
  • Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu

(Astsubay meslek yüksekokulları, Türk Silahlı Kuvvetlerine astsubay yetiştirmek üzere hizmet veren eğitim kurumlarıdır. 24 Nisan 2002 itibariyle 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu kabul edilmiş, sınıf okulları kapatılarak astsubay meslek yüksekokulları faaliyete geçirilmiştir.)

Harp Okulları:

  • Hava Harp Okulu (Eğitimini bu okullardan birinde tamamlayanlar ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda istihdam edilir.)
  • Deniz Harp Okulu (Bu okullardan mezun olanlar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev alır.)
  • Kara Harp Okulu (Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde vazifeli olacak subaylar burada yetiştirilir.)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77