Türkiye'nin Askeri Haberleri

Sözleşmeli Er Sınavı Nasıl Olur? Sözleşmeli Er Seçim Aşamaları

0 29

Sözleşmeli Er Sınavı Nasıl Olur? Sözleşmeli Er Seçim Aşamaları

 

Sözleşmeli er sınavı ve seçim aşamaları kariyeri için tercihini bu meslekten yana kullanacak olanları yakından ilgilendiriyor. Adaylar, başvuruları kabul edildikten sonra MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığı Cebeci/ANKARA veya farklı bir merkezde sınava tâbî tutuluyor.

Seçim süreci 5 aşamadan oluşuyor. Bu etapta herhangi bir yazılı sınav yapılmıyor.

Aday, aşamalardan birinde başarılı olamazsa diğer aşamaya geçemiyor ve sınavı kazanma hakkını kaybediyor.

Evrak Kabulü

Başvuru sırasında aday beyanına dayalı bilgiler ilgili yönerge, yönetmelik ve kanun esaslarına göre Kayıt Kabul Komisyonu tarafından kontrol edilir.

Fiziki Değerlendirme

Adayların boy ve kilo kontrolü gerçekleştirilir. Belirlenen boy ve kilo sınırları içinde olmayan adaylar bir sonraki aşamaya geçemez. Ölçümler ayakkabısız olarak yapılır.

Fiziki Yeterlilik Testi

  • Sözleşmeli er sınavı üçüncü aşamasında adaylar, 1.500 metre koşu, 400 metre düz koşu veya 400 metre hedef koşu testine tâbî tutulur. Hangi testin gerçekleştirileceği, sınav merkezinin iklim ve fiziki şartları doğrultusunda belirlenir.
  • Daha sonra şınav ve mekik branşlarındaki performanslarına bakılır. Şınav ve mekik testlerinden en az 1 puan alınması gerekir. 400 metre düz koşudan ise en az 5 puan alınmalıdır. 1500 metre koşudan en az 1, hedef koşusundan da minimum 10 puan alamayanlar başarısız sayılır ve elenir.
  • Adaylar, başarısız oldukları branşlardan bir kereye mahsus itiraz sınavına girebilirler.
  • Adayın her branştan aldığı puanlar toplanır. Kaç branştan sınava girdiyse o sayıya bölünür. FYT notu bu şekilde hesaplanır.
  • FYT’ye katılım sağlayacak adaylar sağlık problemi olmadığını kabul ve beyan etmiş sayılacaklardır. Seçim aşamalarından birinde herhangi bir sağlık sorunu oluşursa, bu durumdan yalnızca adayın kendisi sorumludur.
  • Aday testlerin yapılacağı gün katılamayacak durumda olursa sınava kabul edilmez ve başka bir test hakkı kazanamaz.
  • Fiziki yeterlilik testine katılmak isteyen adaylar kurum hekiminden, aile hekiminden vb. tek bir hekimden ‘koşu, mekik ve şınav aktivitelerini gerçekleştirmesinde sakınca olmadığına ilişkin rapor’ almalıdır. Sınava gelirken raporu da getirmelidir.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir ►  Sözleşmeli Er ve Sözleşmeli Erbaş Nedir? Hangi Haklara Sahiptirler?

Mülakat

Sözleşmeli er sınavı için müracaatta bulunan adayın askerlik mesleği için ön yeterlilik düzeyi, mülakat komisyonu üyeleri tarafından değerlendirilir. Bu aşamada yüz yüze sözlü iletişim gerçekleştirilir.

Adayın genel görünümüne, milli değerler hakkındaki bilgisine ve genel kültürüne yönelik değerlendirme yapılır.

Temsil yeteneği, liyâkati, kavrama becerisi, kişiliği, mesleğe motivasyonu, kendisini ifade etme kabiliyeti, beden dilini nasıl kullandığı, özgüveni ve psikolojik yeterliliği değerlendirilir.

Mülakattan en az 70 veya üzeri not almak gerekir. Daha düşük not alan kişilerin adaylığı sonlandırılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77