Türkiye'nin Askeri Haberleri

Sarıkamış Harekatı’nın 107. Yılı Anıldı

0 605

Türkiye Sarıkamış’ta ‘Şühedanın İzinde’ yürüdü

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılını anma etkinlikleri dahilinde yapılan anma yürüyüşü sona erdi.

Türkiye 4 bir köşesinden ve yurt dışından genç ve yaşlı çok sayıda vatandaş sabahın erken saatlerinde “Şühedanın İzinde” temasıyla yapılan anma etkinliğine katılmak için, Sarıkamış ilçesinin Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasında bulunan Kızılçubuk Zirvesi’nde bir araya geldi.

Kars’ın merkezi ve Kars’ın Sarıkamış ilçesinden, otobüsler ve kişisel araçları ile zirveye ulaşan katılımcılar, ellerinde Şanlı Türk bayraklarıyla kalan yolu yürüyerek toplanma alanında toplandı.

Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, 1. Dünya Savaşı’nda Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen şehitleri anma programına, soğuk havaya rağmen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.


Anma programına, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, çevre illerin valileri, belediye başkanları da katıldı.


Anma Töreninin yapılacağı güzergahlarda jandarma ve polis ekipleri yüksek güvenlik önlemi aldı.


Şehitler dualar ve tekbirlerle anıldı

Ellerinde Türk bayrakları bulunan binlerce kişi, dualar ve tekbirlerle yaptıkları yürüyüşün ardından Ay-Yıldızlı Tören Alanı’nda toplandı.

Burada düzenlenen törende, Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesi sonrası Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu.

Şehitler için saygı atışı yapılan tören alanında, bir subay tarafından Sarıkamış Harekatı’nın tarihi anlatıldı.

Protokol konuşmaları sonrası helikopterlerin de yer aldığı “Çelik Kanatlar”, tören alanı üzerinde gösteri yaptı.

sarıkamış

 

Bu yazımızda ilginizi çekebilir ►  Barış Pınarı Bölgesinde 5 Terörist Etkisiz Hale Getirildi!
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77