Türkiye'nin Askeri Haberleri

Sözleşmeli Er ve Sözleşmeli Erbaş Nedir? Hangi Haklara Sahiptirler?

0 22

Sözleşmeli Er ve Erbaş Nedir ? Mâlî ve Özlük Hakları Nelerdir?

 

Sözleşmeli er ve erbaşlar, belli bir ücret mukabilinde görev yaparlar. 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu’na göre istihdam edilirler.

Sözleşmeli er adayları askeri eğitime alınacağı zaman ön sözleşme yapılır. Askeri eğitimi başarılı bir şekilde bitirirlerse yetkili komutanlıklarca en az 3 yıllık sözleşmesi yapılır. Sözleşme süresi 4 yılı geçemez.

Sözleşmenin uzatılması mümkündür. Uzatma süresi en az 1, en fazla 7 yıl olabilir. Sözleşmeli er ya da erbaş, henüz bu süre bitmeden sözleşmesini tek taraflı feshedemez.

*En az 2 yıl sözleşmeli er olarak görev yapanlar liyâkat durumu ve kadro yerinin uygunluğu göze önüne alınarak onbaşılığa geçirilir. En az 2 yıl sözleşmeli onbaşı olarak çalışanlar ise çavuş olabilirler.

*Sözleşmeli erbaşlar muvazzaflık hizmetinde bulunan emsal rütbedeki erbaşların üstüdür.

Mâlî, Sosyal ve Özlük Hakları

  • Sözleşmeli erlere ve erbaşlara MSB Akıllı Kart’ı verilmektedir.
  • Her sözleşmeli er ve erbaş kendi kadrosuna karşılık gelen silahları kullanır. (Roketatar, makineli tüfek, piyade tüfeği gibi)
  • 1111 sayılı Kanun gereği sözleşmeli erlerin ve sözleşmeli erbaşların günlük faaliyet programları, hafta sonu izni askerlik yapanlarla aynıdır. Görev ve sözleşme süresi boyunca kışlada kalırlar. Fakat vazifelerini aksatmamak şartıyla hafta içi mesaiden sonra görev yerlerinden ayrılabilirler. Aynı hüküm hafta sonu için de geçerlidir.
  • Sözleşmeli er ve erbaşlar görevde en az 3 yılını tamamladıkları zaman –gerçekleştirilecek sınavlarda başarı elde etmeleri ve mevzuat şartlarına uyum sağlamaları hâlinde- uzman erbaş ve astsubay olabilirler.
  • 6191 sayılı Kanun uyarınca; sözleşmeli er veya erbaş kendi kusuru olmadan ya da ilk veya sonraki sözleşme süresini doldurduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılırsa belli bir ödeme alır. Ayrıldığı tarihteki 15.330 gösterge rakamı memur aylık katsayısıyla çarpılır. Sonra Bulunan rakam, bu Kanuna ekli olan (2) sayılı Cetvele bakılır. Hizmet yılları doğrultusunda belirlenmiş oran cetvel üzerinde bulunur. Memur katsayısı ve 15.330 gösterge rakamının çarpımıyla elde edilen rakam, cetveldeki bu oran ile çarpılır. Ayrılan sözleşmeli er veya erbaşa bu tutarda ödeme gerçekleştirilir.
  • Sözleşme imzalamış olan sözleşmeli erbaşlar ve erler barışta her sene 30 gün yıllık planlı izin hakkına sahiptir.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir ►  Sözleşmeli Er Sınavı Nasıl Olur? Sözleşmeli Er Seçim Aşamaları
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77