Türkiye'nin Askeri Haberleri

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesi 2021

1 111

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesi ile ilgili tüm detayları bu yazımızda sizler için özet halinde hazırladık. Sağlık Muayenesi esnasında hangi bölümlerde muayeneye gireceksiniz , hangi bölümde ne işlem yapacağınız, dikkat etmeniz gereken hususlar vb. bir çok konuda bilgilendirme yaptım.

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesi

 

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesi  için Sevk belgesini aldıktan sonra Ankara için 3 (üç) iş gününde, Ankara dışı hastaneler için 5 (beş) iş gününde hastane sağlık kurularına müracaat edilip muayene işlemlerini başlatmanız gerekmektedir.

Sevk belgesi, mülakat sonrasında mülakattan geçtiyseniz mülakatlara girdiğiniz yerde verilmekte. Mesela fiziki değerlendirme testine ve mülakata Mamak’ta girdiyseniz, çıkışta size sevk belgenizi orada verecekler.

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesi TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ne Göre Yapılır.

Sağlık Muayenesinde Elenirsem İtiraz Edebilir miyim ?

 

Sağlık Muayenesinde elenirseniz 3 iş günü içinde İl Sağlık Müdürlüğüne başvuracaksınız. Onlar sizi en yakın başka hastaneye sevk edecek. Eğer orada da elenirseniz başka itiraz hakkınız kalmaz. Eğer 2. Hastaneden sağlam raporu alırsanız bu defa 3. Hastaneye yani Hakem Hastane ye sevk edilirsiniz. 3. Hastanenin vereceği karar artık kesin olur ve başka itiraz hakkınız kalmaz.

Sağlık Muayenesini kaç gün içinde bitirmem gerekiyor ?

 

45 gün içinde raporların Ankara’ya ulaşması gerekmetedir. Bu sürenin içine itiraz ettiğiniz hastane süreci de dahildir. Bu nedenle işlemlere hemen başlayın ki aksilik çıkarsa düzeltme zamanınız olsun.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir ►  Sözleşmeli Er Göz Derecesi , Kriterleri Nelerdir ?

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesinde Hangi Bölümlere Giriliyor ?

 

 1. Ortopedi
 2. Göğüs Hastalıkları
 3. Kulak Burun Boğaz (KBB)
 4. Kardiyoloji
 5. Psikiyatri
 6. Cildiye
 7. Dahiliye
 8. Göz
 9. Nöroloji
 10. Genel Cerrahi
 11. Üroloji
 12. Diş

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

 • EKG, Röntgen çekimlerinizi öncelikle yapmaya çalışın. Çünkü bunların sonucu çıkmadan bölümlerin bazılarından geçemiyorsunuz.
 • Buradaki tavsiyelere uyarsanız genelde 2-3 günde bitirirsiniz.

Sözleşmeli Er Sağlık Raporu Nereye Gönderilir ?

 

Raporu hastane Ankara’ya gönderecek. Sizin yapmanız gereken bir şey yok.  Ama garantiye alayım derseniz, ptt ile ‘‘MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığı Cebeci/ANKARA’’  adresine gönderebilirsiniz.

 

Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesinde Hangi Bölümde Neye Bakılıyor ?

 

 1. Ortopedi : Bu bölümde Röntgenlerinize bakılacak, düz taban olup olmadığınız kontrol edilecek. Genel görünümünüze bakılacak, kemik yapınızda anormallik olup olmadığına bakılacak.
 2. Göğüs Hastalıkları: Göğüs röntgeninize bakılacak.
 3. Kulak Burun Boğaz (KBB):  İşitme testine gönderileceksiniz. Kulaklarınıza bakılacak.
 4. Kardiyoloji: EKG sonucunuza bakılacak.
 5. Psikiyatri: 566 soruluk bir teste tabi tutulacaksınız. İlaç geçmişinizde, kırmızı-turuncu-yeşil-mor kategori reçete varsa elenirsiniz. Beyaz reçete ise elenmezsin. Farklı bir durum yaşayan yoruma yazarsa düzeltiriz.
 6. Cildiye: Dövme, faça izi vs. var mı diye bakılacak. Sadece don kalacak şekilde soyunursun. Dövmede görünen bölgede 20 santimetrekareye kadar, görünmeyen bölgede 50 santimetrekareye kadar kabul ediliyor.
 7. Dahiliye: Diyetisyenin yazdığı boy/kilo değerlerini kontrol ediyor. Tabloya göre +10 kilo fazlası kabul ediliyor. Kan ve idrar tahlil sonuçlarına bakılıyor.
 8. Göz : Göz derecesi ölçülüyor. Renk Körlüğü testi yapılıyor.  Sözleşmeli Er Göz Derecesi kaç olmalı gerektiğini öğrenmek için linke tıklayın.
 9. Nöroloji: Genelde sorunun var mı diye sorar, geçersin.
 10. Genel Cerrahi: Sorunun var mı diye sorar, geçersin. Röntgenlerine falan bakar.
 11. Üroloji: Tam soyunursun. Özellikle varikosel var mı diye gözle yada elle kontrol yapılır.
 12. Diş : Sorunun var mı diye sorar, genel dişine bakabilir.

 

Sözleşmeli Er Alımlarını Takip Etmek İçin Tıklayabilirsiniz.

1 yorum
 1. Süleyman diyor

  Organlarının yerleri değişik olanlar geçebiliyor mu mülakatı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77