Türkiye'nin Askeri Haberleri

Manisa’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon!

0 18

Manisa Saruhanlı’da emniyet güçlerinden tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon!

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan operasyonda Roma döneminden kalma mozaikle çeşitli dönemlerden bir çok tarihi eser ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.


Manisa’da jandarmadan tarihi eser kaçakçılarına operasyon

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Sarıçam Mahallesi’nde bir evde kaçak kazı yapıldığı ve ev içerisinde bir çok tarihi eser olduğu hakkında edinilen bilgi üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri operasyonun düğmesine bastı. Emniyet güçleri tarafından H.Ö. (62) ve M.Ö. (70) kişilerinin yaşadığı evde yapılan arama sonucunda evin zemininin kazıldığı ve evin altından Roma döneminden kalma taban mozaiği bulunduğu tespit edildi. 2 şüphelinin evin altından çıkarttıkları taban mozaiğini yakın çevresine satmaya çalıştığı öğrenildi.


Manisa Saruhanlı’da emniyet güçlerinden tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon! İşte Operasyonda Ele Geçirilenler

Jandarma ekipleri tarafından ev ve eklentilerinde Roma dönemine ait taban mozaği, 3 tane Osmanlıca yazılı olduğu değerlendirilen çerçeve içerisinde belge, Bizans dönemine ait 1 tane tarihi küçük kazan, 1 tane kılıç, 2 tane kama, 2 tane barutluk, 2 tane metal sahın, 1 tane metal tabak, 2 tane metal yağdanlık, 1 tane kapı tokmağı, 1 tane sahın kapağı, 1 tane kapaklı ve kulplu bakraç, 3 tane kirkit, 1 tane pirinç kandil, 1 tane tarihi ütü, 2 tane halı makası, 1 tane kapaklı ve kollu kahve değirmeni, 2 tane boş kovan ve kazına kullanılan kürekler ele geçirildi. Ele geçirilen tarihi eserler Manisa İl Müze Müdürlüğü ekiplerine teslim edilirken H.Ö. ve M.Ö. ise jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü.


Manisa Saruhanlı'da emniyet güçlerinden tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon!

 

Ana Sayfaya Gitmek İçin Tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77