Türkiye'nin Askeri Haberleri

Sözleşmeli Er Göz Derecesi , Kriterleri Nelerdir ?

2 106

Sözleşmeli er göz derecesi, miyop, hipermetrop ve astigmat üzerinden değerlendirilir. Hipermetrop, Miyopluk ve astigmat derecesi 1’i geçen ya da renk körü olan adayların sözleşmeli er/erbaş göz derecesi yeterli olmamaktadır.

TSK sağlık yeteneği yönetmeliği , sözleşmeli erbaş ve er adaylarının sağlık yetenekleri ve derecelerini ele almaktadır.

Bu yönetmeliğin 3.bölümünde yer alan 23. Madde 2. Fıkrada adayların renk körlüğü ve benzer göz sağlığı probleminin olmaması kesin bir şekilde ifade edilmektedir. Aynı zamanda bu fıkrada sözleşmeli er göz derecesi de belirtilmektedir. TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine göre görme seviyesinin 10/10 olması gerektiği ifade edilmektedir.

Sözleşmeli er göz derecesi 10 üzerinden 10 olmayan adayların, sözleşmeli er ya da erbaş olmaları yönetmelikte belirtilen kurallar doğrultusunda mümkün olmamaktadır. Ayrıca sözleşmeli er göz derecesi sınırlamasının yanı sıra renk körlüğü olan adaylar da er veya erbaş olamamaktadır.

Sözleşmeli Er/Erbaş Göz Kriterleri Nasıl Tespit Edilir?

Sözleşmeli er olmak isteyen adayların öncelikle belirli sağlık kontrollerinden geçmeleri gerekmektedir. Bu kontrollerde en önemli nokta göz sağlığıdır. Sözleşmesi er göz derecesi hastanelerde uygulanmakta olan tenkitler doğrultusunda belirlenmektedir. Ardından göz değerlendirme çizelgesi oluşturulmaktadır.

Sözleşmeli er göz derecesi sağlık yeteneği yönetmeliğine uygunsa artı işareti konulur. Göz değerlendirme çizelgesi üzerinde artı(+) işareti bulunan adaylar, sözleşmeli er ya da erbaş olabilir. Ancak göz çizelgesinde karşılığında eksi(-) bulunan adaylar renk körü, miyop, hipermetrop ya da astigmat gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır. Bu sebeple bu adayların sözleşmeli er/erbaş olabilmeleri mümkün değildir.

 

Hangi Göz Sağlığı Problemleri Sözleşmeli Er Olmayı Engeller?

 1. Göz kapaklarında bulunan şekil bozukluğu,
 2. Göz yaşı kanal tıkanıklığı,
 3. Renk körlüğü,
 4. Göz tembelliği,
 5. Göz kayması ve şaşılık,
 6. Retina problemleri,
 7. Göz tansiyonu,
 8. Göz kapaklarında düşme,
 9. Göz derecelerindeki bozukluklar,
 10. Göz içi mercek ameliyatları,
 11. Keratokonus hastalığı,
 12. Vitrektomi ameliyatı
Bu yazımızda ilginizi çekebilir ►  Sözleşmeli Er Sağlık Muayenesi 2021

 

Uygulanacak olan testler sonucunda gözleri, sözleşmeli er göz derecesi ve yeteneklerine uygun olmayan adaylar elenmektedir. Göz derecesinin yanı sıra yukarıdaki göz sağlığı problemlerinden herhangi birini yaşayan adaylar da sözleşmeli er ya da erbaş olma haklarını kaybetmektedir.

Lazer Göz Operasyonu Sözleşmeli Er Olmaya Engel Midir?

TSK tarafından belirlenen sağlık yeteneği yönetmeliği doğrultusunda lazer ameliyatı yani göz çizdirme, sözleşmeli er olmaya engel değildir.

 

 

2 Yorumlar
 1. Dmdmr diyor

  Pinguekula sözleşmeli er olmaya engel olurmu teşekkür ederim

 2. Duran diyor

  Hocam sözleşmeli er heyeti geçtim şu an eğitim bekliyorum fakat Gözde tanı var böyle bir şeyler yazmış doktor bu bir sıkıntı olur mu H52.1 – MİYOPİ (MİYOPİ)
  VT: SAĞ GÖZ GÖRME TAM (-0,50 -0,75 95)SOL GÖZ GÖRME TAM (-0,25 -0,75 75)RG:
  DOĞAL.BİLATERAL MİYOP+ASTİGMAT MEVCUT. MADDE 7/A1 7/A2 YE UYAR DR NİHAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77