Türkiye'nin Askeri Haberleri

2021 ASEM Mülakat Tecrübeleri 2

0 77

2021 ASEM Mülakat Tecrübeleri ni bu yazıda paylaştım. Jandarma Astsubay ile ilgili merak edilen sözlü mülakat tecrübelerini sizin için derledim.

2021 ASEM Mülakat Tecrübeleri

2021 ASEM Mülakat Tecrübeleri  ile ilgili  10 adaya ait tecrübeyi yazıda paylaştım. Hiç değişiklik yapmadım ki ilk ağızdan neler söylendiğine ulaşın. Siz de girdiğiniz mülakatlarda tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

2021 Jandarma Astsubay Mülakat Tecrübeleri

Asem Mülakat Tecrübesi 1

Şimdi dostlar önce herkesi sıraya sokuyorlar nizamiye girişinde.Daha sonra arabalar gelip alıyor, sizi halısaha ve stadyumun sadece oturacağı bir tribüne bırakıyorlar sabah olduğu için halısaha kısmında jamyocu çovuklara eğitim veriliyor sonra sırayla 15 er kişilik sizleri aşağıdaki binaya gitmemizi istiyor ardından binada girişte başvuru belgenizdeki barkodu okutuyor ve sola kayıyorsunuz size bir değerlendirme formu veriyorlar sonra bir yana kayıyırsunuz 3 tane evrak kontrolu yapan  kısım var astsubaylar evrağını kontrol edip damgayı basıyorlar sağdan devam edip paravan çekilmiş yere geliyorsunuz ve orada üstünüzü çıkartıyorlar baksırla kalıyorsun ardından renk körlüğü testi yapılıyor ve sola kayıyorsunuz kpıda sıra olunca 10 li içeri alıyor evraklarını yere bırakıyorsun içerde hekimler var kollarınızı kaldırın diyor tek dikkat ettikleri jilet izi var mı ve titreme var mı ardından evrağa olumlu damgası basıp imzalayıp yan tarafa geçiyorsun boy kilo ölçümü yapılıyor uygunsa üstünü giy dışardaki arabaya bin diyor  o araba seni sporun yapılacağı yere götürüyor 4 basket sahası  var biri kadın bir astsubayın tanıttığı tanıtma parkuru 3 tanesi sınavın yapıldığı yer tanıtım yapılan salonda deneme yapabilirsin istediğin kadar sonra hazırsan evrağını alıp istediğin bir parkura geçiyorsun sonra kapısonda sırada dıruyorsun biri evraklarını  toplayıp sahada bulunan komisyona veriyor kimliğini alıp seni açağırıyor kameranın önüne geçip ismini soyismini söyleyip doğum tarihinle beraber sonra dönüp parkura hazırsan başlıyorsunuz onuda geçince gün bitiyor ve arabalara bindirip seni nizamiye önüne tekrar bırakıyorlar sonra bir sonraki gün nizamiyenin başka kapısında sıraya giriyorsun içeri alıyorlar biraz bekledikten sonra içeri alıyor ve girişte sıra barkodu kesiliyor tc ni söylyorsun teğmen pc girip sana barkod unu veriyor orada sıran yazıyor onu alınca bir başka teğemen içerde sıra numarana göre mesafeli biçimde oturtuyor seni sonra sistemde adın çıkıyor yukarı kata çıkıyorsun orada astteğmenler hangi komisyonda olduğunu söylüyorsun o da o burada bekle sonra içeri gir diyor kapıyı tıklaat sonra selamını ver geç otur diyor çok kişi olduğu için hemen kendini tanıt diyor tanıtıyorsun sonra binbaşı sana bir soru soruyor bana fön rüzgarı tanımını yaptı bu hangi rüzgardır dedi onu fön dedim tamam dedi sivil olan kaymakamdı bana cebelitarık nerededir dedi ispanya fas arasındadır dedim yüzbaşı bana bir atasözü sordu yanık otun kokusu …. Malesef Bilmiyorum dedim tamam çıkabilirsin diyor o kadar çok insan var ki günlük 500 kişi alıyorlar 13 komisyon var kanattim kendini tanıtırken ki ses tonuna duruşuna ezilip buzulduğune bakıyorlar birde cevap verirken ki heycanına bakıyor rahat olmaya çalışın dostlar.

Asem Mülakat Tecrübesi 2

Arkadaşlar bugün ciktim mülakattan kendimi tanittim  Ermenistan hangi anlaşma ile Türkiye yi tanidi sordular bildim birde  Bolşevik ihtilali ile yıkılan devletin yerine hangi devlet kuruldu dediler onu da bildim parkurda kaç saniye  yaptin dediler 36 dedim biraz kendimden konuşturdular sonra teşekkürler diyip çıkabilirsin dediler

Diplomaya da gerek yok. E-devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi kabul ediliyor. Ayrıca SGK Tescil Hizmet Dökümü ve İş Yeri Unvan Listesini çıkarırken 4C kaydı olmayanlar 4A kayıtlarını barkodlu belge oluşturup çıkarsınlar, onu getirsinler. Ben de 4A kayıtlarımı çıkarıp götürdüm

İçeri girince aday bilgi formunun üzerindeki barkodu okutuyorlar ve hes kodunuzu söylüyorsunuz. Ardından kimliğinizle karşı tarafta evrak kontrol masalarına gidiyorsunuz, belge kontrolünün ardından aday bilgi formuna beden kitle indeksi ve renk körlüğü testi sonuçlarının yazılacağı bir kağıt zımbalıyorlar. Sonrasında masaların sağ tarafındaki paravanın önüne sıra oluyorsunuz.

Paravana geldiğinizde tüm kıyafetlerinizi olduğu gibi bulunduğunuz yere çıkarıyorsunuz. Sadece iç çamaşırınız  kalıyor. O zımbalı belge ve kimliğinizle paravan içindeki masada sırayla renk körlüğü testinden geçip hekim kontrolü için yandaki odaya giriyorsunuz. Duvara sıralanıyorsunuz, yara izi ve dövmeniz olup olmadığına bakılıyor. Burada ayrıntılı bir inceleme söz konusu değil. En azından benim olduğum gün durum bu şekildi.

Oradan çıkınca soyunduğunuz yerden kıyafetlerinizi alıp boy kilo ölçümüne geçiyorsunuz. O zımbalı belge ve kimliğinizi masaya teslim ediyorsunuz. Ölçüm yapıldıktan sonra çıkan sonuç fişinin arkasına ad-soyad, kimlik no yazıp imza atıyorsunuz. O fişi de elinizdeki belgeye zımbalıyorlar.

Bu aşamayı geçtiyseniz orada kıyafetlerinizi yeniden giyinip binanın önündeki servislerle parkur alanına götürüyorlar. Gerçi bu aşamada elenen arkadaşlar da aynı servise binmek durumunda. Parkur için şort ve tişört giyinecek arkadaşlar, işte o binadan çıkmadan önce kıyafetlerini değiştirebilirler. Nizamiye girişine şort ve tişörtle girmenize gerek yok. İçerde değiştirme şansınız var yani.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir ►  2021 MSÜ Mülakat Tecrübeleri 1

Otobüsler tarafından parkuru yapmaları için alana getirilen adaylar araçtan inince bir kadın astsubay tarafından parkur istasyonlarının anlatıldığı örnek sahaya grupça alınıyor.

Sağlık kontrol işlemleri sırasında elenip de parkur alanına giden otobüse binen arkadaşlar ise parkur alanına daha önceki kafilelerle gelip de işlemlerini tamamlayan adayların otobüse binmelerinin ardından nizamiye girişine yani sürecin başladığı kısma geliyorlar.

Örnek sahada kadın astsubay tarafından kendisine parkurun tanıtıldığı grup sahadan çıkınca bir görevli etrafına toplanıyor. Elinizde boy kilo ölçümü ve renk körlüğü sonuçlarının yazılı olduğu, aday bilgi formuna zımbalı olan o sayfanın arkasında kısa bir beyan metni var.

Spora dair bir engelinizin bulunmadığını ve çıkacak aksiliklerden komutanlığı sorumlu tutmadığınızı beyan ettiğiniz bir metin. Orayı doldurduktan sonra ısınmanıza izin veriyorlar. Alanda koca bir çim saha, etrafında ise kırmızı renkli bir koşu alanı var. Orası çok uygun ısınma için. Ayrıca ihtiyacınızı giderebilmeniz için tuvalet de var.

Isındıktan sonra üç tane parkur sahasından istediğinizin önünde sıra olun. Sahaya girmeden önce sıradayken elinizdeki formu saha içindeki komisyon üyelerinden biri elinizden alıyor. Sıra size gelince saha içine girip komisyona kimliğinizle varıyorsunuz. Orada bir kağıda imza attıktan sonra saha içindeki kameraya yüzünüzü dönerek ad-soyad, doğum yılı ve memleketinizi söylüyorsunuz.

Parkuru yaparken sizi izleyecek kişi hazır olduğun anda başla diyor. Fotoselden geçip parkuru tamamlayınca süreniz kaydediliyor. Puan karşılığı size bildiriliyor. Kimliğinizi komisyondan alıp sahadan ayrılıyorsunuz. Eşyalarınızı da aldıktan sonra parkur alanına gelen otobüslere binip nizamiye girişine bırakılıyorsunuz.

Asem Mülakat Tecrübesi 3

Dün çıktım mülakattan 6 komisyon geldi kapıyı 3 kere çaldım gel sesini duydum girdim baş selamı verdim kolay gelsin efendim dedim sonra saol geç otur dedi maskeni cikarabilirsin dedi çıkardım maskeyi teşekkür ettim bana hemen hızlı bı sekilde kendini tanit dedi tanıttım sonra bana top çek dedi çektim kaç çektin dedi 10 dedim Rumeli Hisarını kim yaptırmıştır dedi fatih sultan Mehmet dedim aferim oğlum peki neden yaptirmistir dedi İstanbul’u feth etmek için dedim başka dedi olası Bizans saldırılarını önlemek için dedim tamam oğlum dedi sonra da Atatürkün cumhuriyetcilik ilkesini açıkla dedi bende cumhuriyetcilik halkın yönetimi demektir halkın kendi rejimini yönetim şeklini devlet adamını seçmesini yani kendi kendini yönetme sistemidir dedim tamam oğlum dedi sonra bana bölümümle ilgili sordu adalet mezunuyum bana dedi ki miras hangi hukuk dalına girer dedi düşündüm yere bakıp sonra bana yardımci oldu ceza hukuku mu dedi yok dedim medeni hukuk mu dedi evet dedim sonra dedi ki saklı pay nedir benim bölümle alakalı çok detay bı soru bende çok güzel açıkladım biliyodum saklı payın ne olduğunu sonra dedi ki leb demeden leblebiyi anlamak deyimini açıkla açıkladım sonra ateşe körükle gitmek açıkla onuda açıkladım sonra başka sorusu olan var mı dedi yok dediler çıkabilirsin oğlum dedi teşekkür ettim ve çıktım bu arada sporu kimseye sormamislar yani ben duymadım ben 39 yaptım hiç sormadi mesela arkadaşlar komisyondan komisyona degisiyo mesela 4 ve 2 iki dk falan tutuyodu 12 komisyon 15 dk falan 1 ve 6 iyiydi yani yardımcı oluyorlar heyecanlı olduğunu biliyorlar arkadaşım 11 komisyonda girdi girmiş ad soyad sormuşlar sonra ne için ailenden vaz geçersin demişler vatanım için demiş sonra çıkabilirsin demişler çok kısa sürmüş tek soru sormuşlar

Asem Mülakat Tecrübesi 4

12.Komisyon ilk başta kapıyı tiklatttim gel komutuyla baş selamı verdim maskeni çıkar dediler yüzümü iyice inceledikten sonra oturabilirsin dediler Kendi aralarında biraz konuştuktan sonra kendini kısaca tanıtır mısın sonra Türkiye de Anadolu da ilk üniversite adı ve nerede kuruldu ben direk fatih medrese si dedim. Onlarda bir soru Daha soralım dediler . İlk akrobasi pilotu kimdir dediler ben direk Sabiha Gökçen dedim. Akrobasi pilotu dedi sonra yanlış söylediğimin farkına varınca bilmiyorum efendim dedim. En son ki bayan Akan su yosun tutmaz açıkla dedi ben direk sürekli çalışan insan yorulmaz , paslanmaz dedim. O da tamam dedi en rütbeli komutan teşekkür ederim başarılar dedi. Bende teşekkür ederim efendim diyip baş selamı verip çıktım. Not ilk iki soru yanlış cevapladım son soru doğruya yakın cevapladim. Atasözü cümlesinde jest ve mimik lerimi kullandım. Hitabet im de iyiydi tanıtma safhasında. Sorulara direk cevaplıyordum.

Asem Mülakat Tecrübesi 5

Kapıda bulunan asteğmen içeride birisi var dedi 3 dk bekledim sonra içeriden bir yüzbaşı çağırdı içerde kimse yokmuş. Kafa selamı verdikten sonra kendimi tanıttım ama çok heyecanlandım. Bazen kelimeler birbirine karıştı. Suriye’den gelen bir yedek Astsubay olduğum için görev yeri kağıdımı verdim. Sayı çektirip soru sordular .

İlk soru Suriye sınırındaki iller onu cevapladım.

Suriye sınır uzunluğunu sordu. Bilmiyorum dedim. Sence ne kadardır dedi. Yorum yapmadım bilmiyorum dedim.

Sonra yanık dal dibinde bitermiş gibisinden bi ata sözü sordular. Onuda bilmiyorum dedim. Albay; pekiyi dedi. Komisyon ile hiç muhattap olamadım. Sadece asker olanlarla muhattap oldum. Kafa selamını çaktım. Kapıyı hemen açamadım ters yöne ittim sonra düzelttim  çıktım. Heyecan çoktu. Bunu farkediyorlar.

2021 Jandarma Astsubay Mülakat Tecrübesi 1 okumak için tıklayın.

Jandarma Alımlarını bu  sayfadan takip etmeniz gerekir.

Renk Körlüğü Testi için yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-RYL0SGLS77